Co warto zobaczyć w Krakowie i okolicach?

Kraków, jedno z najpopularniejszych miast w Polsce i Europie. Obowiązkowy punkt niemal każdej wycieczki po największych i najbardziej znaczących miastach w historii. Przyjeżdża tutaj setki tysięcy turystów rocznie – jeśli jesteś jedną z tych osób, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Co warto zwiedzić w Krakowie i okolicy będąc tu po raz pierwszy?

Zamek Królewski na Wawelu
Znajduje się w ścisłym centrum Krakowa. Ta renesansowa budowla z gotyckimi elementami powstała za czasów panowania króla Zygmunta I Starego i przez lata była przebudowywana i udoskonalana. Kraków przez wiele lat pełnił funkcję stolicy Polski i właśnie w Zamku Królewskim odbywały się najważniejsze spotkania decydujące o dalszych losach naszego kraju. Kiedy w 1609 roku Zygmunt III Waza postanowił przenieść się do Warszawy, życie w zamku zaczęło wymierać. Później zastały go rozbiory Polski, po których przebudowano go na koszary austriackie. Tak naprawdę największe rekonstrukcje Zamku Królewskiego miały miejsce dopiero po drugiej wojnie światowej. Dziś stanowi zwieńczenie tzw. Szlaku Królewskiego – czyli kilkunastominutowej wycieczki rozpoczynającej się od Barbakanu, przechodzącej przez Bramę Floriańską i ulicą Floriańską do Bazyliki Mariackiej, a od niej ulicą Grodzką właśnie na Wawel. Warto wiedzieć, że w wybrane dni tygodnia, po uprzedniej rejestracji online, można zamek zwiedzać zupełnie za darmo. Ponadto, część terenu zamkowego – jak dziedziniec, Katedra i grób Prezydenta, są dostępne za darmo codziennie. Dziedziniec to wspaniałe miejsce na zjedzenie kanapki i podziwianiu widoków – z jednej ze stron rozciąga się bowiem widok na Bulwary Wiślane oraz Wisłę. Niezapomniane przeżycie.

Rynek
Krakowski Rynek Główny jest największym rynkiem w całej Europie. Powstał w 1257 roku na podstawie aktu lokacyjnego, który wydał Bolesław Wstydliwy. Krakowski rynek ma aż 40 tysięcy metrów kwadratowych i mnóstwo ciekawych zakamarków. Na środku rynku znajdują się sławne Sukiennice, w których przez wieki kwitł handel najcenniejszymi przedmiotami. Dziś to świetne miejsce na kupienie pamiątek, a ceny wcale nie są kosmiczne! Na Rynku Głównym znajdziemy też jedyny kościół – kościół św. Wojciecha, który został zbudowany jeszcze wcześniej niż sam rynek. Warto wejść na wieżę ratuszową i podziwiać widok z góry.

Wieliczka
Będąc w Krakowie grzechem jest nie odwiedzić Wieliczki, która znajduje się zaledwie 20 minut jazdy komunikacją miejską. Najpopularniejszym miejscem w Wieliczce jest oczywiście kopalnia soli. Niegdyś sól stanowiła nawet środek płatniczy, dzisiaj nie cieszy się już takim uznaniem. Badania jednak wykazują, że sól z kopalni soli w Wieliczce zaczęto wydobywać aż 5.5 tysiąca lat temu! Koniecznie trzeba wykupić sobie wycieczkę po kopalni.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 659 452

E-mail: kontakt@kapitancichocki.pl

Nasza strona pomoże Państwu w wyborze miejsca zarówno na rodzinne uroczystości takie jak ślub czy komunia, ale też będzie poradnikem po najlepszych miejscach noclegowych i relaksacyjnych w Krakowie.

monitory interaktywne